8. Gümüş Lale Ödülü sahibini buluyor

Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından, klâsik sanatlar alanında verilen birinci ödül olan Gümüş Lale, 2006 yılından beri, ömürlerini klâsik sanatlara vakfetmiş şahsiyetlere verilmekte.

Daha evvel Hikmet Barutçugil, Hasan Çelebi, Cahide Keskiner, Nurhan Atasoy, İslam Seçen, Ülker Erke ve Filiz Çağman’a verilen Gümüş Lale Mükafatı, bu yıl Prof. Dr. Zeren Tanındı’ya sunulacak.

ÖDÜL MERASİMİ 29 EKİM’DE YAPILACAK 

Profesör Tanındı, 1984 yılına kadar Topkapı Sarayı Kütüphanesi’nde misyon yapmış, Bursa Kültür Müdürlüğü’nde çalışmalarını devam ettirdikten sonra Uludağ Üniversitesi’ne geçerek 1994 yılında Sanat Tarihi Bölümü’nü kurmuştu. Son yıllarda Sabancı Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi üzere kurumlara danışmanlık yapan Tanındı için, Klâsik Sanatlar Derneği, “Zeren Tanındı Armağanı: İslam Dünyasında Kitap Sanatı ve Kültürü” isimli bir kitap hazırladı.

Alanında uzman ve çalışmaları sırasında Prof. Dr. Zeren Tanındı’yla yolları kesişmiş
meslektaşlarının kaleme aldığı 51 makaleden oluşan kitap, el yazma sanatının ve kültürünün klasik bahislerinin yanı sıra kodikoloji, konservasyon, okuma ve biriktirme kültürü üzere farklı alanları da mevzu alıyor. Kitaptaki kimi makaleler Zeren Tanındı için özel olarak kaleme alınmış, daha evvel incelenmemiş mevzu ve yapıtları kapsayan özgün yazılar da yer alıyor.

Geleneksel Sanatlar Derneği, klasik sanatların tanıtılmasına katkı sağlayan sanatçı ve akademisyenlerin çalışmalarını destekleme maksadıyla yayımladığı Armağan Kitapları serisinin dördüncüsü olan Zeren Tanındı Armağanı: İslam Dünyasında Kitap Sanatları ve Kültürü kitabı uzun yıllar süren araştırma ve derleme çalışmalarının sonucunda 2022 Ekim ayında basılarak akademi dünyasının hizmetine sunulmuştur.

Bir vefa kitabı olarak nitelendirilen yapıtın danışmanlığını Prof. Dr. Serpil Bağcı üstlenirken, dizaynını Zeren Tanındı ile Gönül Kaya yapmış olup, Dr. Aslıhan Erkmen ile Dr. Şebnem Tamcan Parladır’ın teşebbüsü ve editörlüğünde gerçekleştirildi.

Geleneksel Sanatlar Derneği’nin katkılarıyla yayımlanan kitabın tanıtım toplantısı ve 8.
Gümüş Lale Ödül Merasimi programı, 29 Ekim 2022 Cumartesi günü, saat 14.30’da, Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir