Bakan Özer: Tek bir çocuğumuzun bile eğitim sistemi dışında kalmasını kabullenemeyiz

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulu terk etme riski taşıyan öğrencilerin tespiti için uygulamaya koydukları erken ihtar ve takip sistemleriyle bir yılda ortaöğretimdeki okullaşma oranını yüzde 95’e çıkardıklarını belirterek 2023’te bunu yüzde 100’e çıkarmak için ağır biçimde çalışacaklarını bildirdi. Bakan Özer, “Tek bir çocuğumuzun bile eğitim sistemi dışında kalmasını kabullenemeyiz. Erken ikaz sistemi ve takip sistemiyle kayıt dışı öğrenci kalmayacak” dedi. 

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya nazaran Özer, Bakanlığın yürüttüğü eğitim siyasetlerine ait değerlendirmelerde bulunmak üzere düzenlenen toplantıda, bakan yardımcıları, genel müdürler ve 81 ilin ulusal eğitim müdürleriyle bir ortaya geldi. MEB Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve vilayet ulusal eğitim müdürlerinin çevrim içi katıldığı toplantıda, okulu terk etme riski taşıyan öğrencilerin tespitine yönelik erken ihtar sistemi ve takip sistemiyle kayıt dışı öğrencilerin eğitim sistemine dahil edilmesine ait çalışmalar başta olmak üzere eğitim alanında yürütülen başka şimdiki hususlar ele alındı.

Toplantıda konuşan Özer, öğrenci devamsızlık ve terk oranlarının azaltılmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması için çeşitli projelerin devreye sokulduğunu belirterek bu tedbirlerin tüm okullarda uygulanmasını istedi. Gerekli çalışmaların yapılması ve mevzunun hassasiyetle takip edilmesini isteyen Özer, “Okul terk oranlarını azaltmaya odaklandığımız bu süreçte çok sayıda projeyi hayata geçirdik ve tüm eğitim kademelerinde okul terk riski taşıyan öğrencilerimizin tespitine yönelik erken ikaz sistemi ile takip sistemini de devreye sokarak bir yılda ortaöğretimdeki okullaşma oranını yüzde 90’dan yüzde 95’e çıkardık. 2023 yılında ortaöğretimde okullaşma oranını yüzde 100’e ulaştırmak ağır halde çalışacağız. Ortaöğretim çağ nüfusunda yer alan gençlerimize ulaşarak onların şartlarına uygun seçenekler sunarak okullaşmalarını sağlayacağız” sözlerini kullandı.

“Erken ihtar ve takip sistemleriyle kayıt dışı öğrenci kalmayacak”

İl müdürlerinden MERNİS’i aktif kullanarak okulu terk riski bulunan öğrencilerin velilerine tek tek ulaşmalarını isteyen Özer, rehberlik çalışması yapılmasının değerine vurgu yaptı. Özer, “Tek bir çocuğumuzun bile eğitim sistemi dışında kalmasını kabullenemeyiz. Bu mevzuda elimizden geleni ziyadesiyle yapmalıyız. Sizden ricam, illerinizde canla başla bu bahse eğilin. İnşallah erken ihtar sistemi ve takip sistemiyle kayıt dışı öğrenci kalmayacak” dedi. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir