Başkan Erdoğan’dan başörtüsü için referandum çağrısı: Sıkıyorsa gel…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da Battalgazi Devlet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Kuru Kayısı Lisanslı Depo ve Borsası ile Üretimi Tamamlanan Öteki Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kadınlarımızı asla başı açık yahut başı örtülü diye sınıflamadık, ayırmadık lakin birileri başında bu ayrımcılığı hala aşabilmiş değil. Sunacağımız anayasa değişiklik teklifi kâfi çoğunluk sağlanarak kabul edilirse Türkiye için kıymetli bir kazanım olacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başörtüsü için referandum davetinde bulunarak “Başörtüsü konusundaki anayasa değişikliğini Meclis’e göndereceğiz. Birinci kere açıklıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıyeten faizin tek haneye ineceğinin iletisini vererek “Faiz inşallah tek haneli sayıya inecek. Faiz zulmünden yatırımcılarımızı, vatandaşımızı kurtaracağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Yaklaşık 2 yıllık bir ortanın akabinde tekrar Malatya’da sizlerle yüz yüze hasret gidermenin memnuniyeti içerisindeyim. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin. Malatya insanlığın kadim medeniyetlerinin yuvası. Anadolu’yu ebedi yurdumuz haline getiren büyük destanı yazdığımız kentlerden biridir Malatya. Tarihe ismini seçkin insanların kenti, himmetli zatların diyarı diye yazdırmış Malatya bugün de bütün parıltısı ile yoluna devam ediyor.

Siz bizi yola çıktığımızdan bugüne hiç yanlık koymadınız. Daima birlikte beraber oldunuz. Dik durdunuz, diklenmeden diklendiniz. Onun için birileri Malatya’yı çok kıskanıyor. Varsın kıskansınlar biz yolumuza devam edeceğiz. Malatya bugün de göreni kendine hayran bırakan bir kent.

MALATYA’YA DEV YATIRIMLAR

Malatya’nın ülkemize hayatın her alanı üzere merhum Özal başta olmak üzere yetiştirdiği siyaset ve devlet adamları ile değerli hizmetleri var. Biz de geçtiğimiz 20 yılda bu kadim kentimize eser ve hizmetler kazandırmanın çabası içinde olduk. Güneşin altın yumurtası denen kayısının başşehri olan Malatya tarım yanında endüstrisi ticareti ile son devirde gelişen turizmi ile bölgesine ilham veren bir kent haline geldi.

Malatya’ya 20 yılda 33 milyar liralık yatırım yaptık. Seviyoruz Malatya’yı, yakışır Malatya’ya bu yatırımlar. Bu yatırımlar eğitimde ve sporda 5 bin 236 adet yeni derslik, 7 bin 242 kişi kapasiteli yüksek tahsil yurt kapasitesi. Gereksinim sahibi vatandaşlarımıza toplam 4,5 milyar lira kaynak aktardık. Sizleri yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Sıhhatte 14’ü hastaneden oluşan toplam 68 sıhhat tesisi yaptık.

TOKİ vasıtası ile 17 bin 843 konut projesini hayata geçirdik. Malatya’mıza Birinci Meskenim kampanyamız kapsamında toplam 2 bin 501 konut ile Birinci İş Yerim kapsamında 500 iş yeri daha kazandırıyoruz. Ayrıyeten 12 bin 500’lük arsayı da kendi meskenini yapmak isteyen vatandaşlarımıza sunuyoruz. Kuralar çekilecek ve herkes buraların sahibi olacak. 36 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 462 kilometreye çıkardık. Malatyalı çiftçilerimize 1,8 milyar lira fiyatında ziraî takviye verdik.

Bugün toplam yatırım meblağı 19 milyar lirayı bulan 133 farklı projenin resmi açılışını yapıyoruz. Malatya’ya elimiz boş gelmedik. Tekrar dolu dolu geldik. Hani o birileri var ya… Bay Kemal, Hanımefendi. Bunlar ne yapar? Bunlar buraya geldiklerinde herhalde turist olarak geliyor. Var mı bir yatırımınız, yok.

Göreve geldik 76 üniversite vardı. Artık Türkiye’de 208 üniversite var. Üniversitesi olmayan vilayet kalmadı. Artık profesörlerimiz, doçentlerimizi Ağrı’ya Iğdır’a, Hakkari’ye gidiyorlar. Öğrencilerimizi eğitiyorlar. Bütün bunlarla bir arada bu tarihi gayretin en büyük destanı olarak kuşaklar boyunca anlatılacağına inanıyorum.

TÜM DÜNYAYLA PAYLAŞACAĞIZ

Ama asıl gayret yeni başlıyor. Dünyamız siyasi ekonomik ve toplumsal kaosların içinde sarsıldığı bir periyottan geçiyor. 28 Ekim’de Ankara’da ‘Türkiye Vizyonu’nu tüm dünya ile paylaşacağız. 5 tane başlığımız var. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile büyüme. Ve büyüyen bir Türkiye var. Öteki yüzünde ise pusuda bekleyen eski Türkiye kalıntısı zihniyeti görüyoruz.

ERDOĞAN’DAN REFERANDUM ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu başörtüsü tartışmasını yine açtı. Biz bayanlarımızı asla başı açık ya da kapalı diye sınıflandırmadık. Bay Kemal senin yanındakiler üniversitelerimizde ikna odaları kurdular ve bu odalara girerken başörtülerini maalesef başlarından çekerek aldılar. O ikna odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Bay Kemal siz busunuz bu. Sizi biz düzgün biliriz. Sizi bu noktada ciğerinizi güzel bilirsiniz. Lakin artık bunları yapamıyorsunuz. Artık devletin kurumlarında başı açık, başı kapalı kahrı var mı? Kardeş kardeş her yerde okuyabiliyorlar. Bu kardeşliğin simgesidir. İşte bunu biz başardık. Bay Kemal senin bu türlü bir sıkıntının yok.

Hayati bir başka mevzu olan sapkın akımların dayatmalarına karşı ailelerin korunmasını da ekleyerek bir Anayasa Değişikliği Teklifi’nin hazırlığına başladık. Bakalım husus Meclis’e geldiğinde kim nasıl bir hal içine girecek. Meclis’e sunacağımızı teklif kâfi çoğunluk sağlanarak kabul edilirse Türkiye için kıymetli bir kazanım olacaktır. Aksi tarafta bir durum ortaya çıkarsa ülkemizi yeni, sivil, özgürlükçü, bilhassa bu türlü bir Anayasaya kavuşturma uğraşımızı inşallah seçimden sonra da sürdüreceğiz.

İlk sefer Malatya’da açılıyorum. Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, parlamentoda bu iş çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin.

YA ADAY OL YA DA ADAYINI AÇIKLA

Türkiye’yi her alanda ne kadar değiştirirsek değiştirelim. Ülkemizdeki muhalefet zihniyeti ve üslubuyla eski Türkiye’de takılıp kaldı. Samimi olarak hüzün duyuyorum. Baktık kendi başlarına aday çıkaramayacaklar biz önlerini açalım dedik, hodri meydan seçimde karşımıza çık dedim. O ne anlamış biliyor musunuz, güya ben ona TV’ye çık dedim. Biz sorunun aslını biliyoruz. Siyaset yürek, vizyon ve hepsinden kıymetlisi yürek işidir. Ya aday olup bizim karşımıza çık ya da adayın kimse onu bilelim. Daha kendi adaylığını ilan etme yahut adayını söyleme iradesinden yoksun olanlar Türkiye’nin hangi sıkıntısına tahlil getirirler.

Allah göstermesin şayet ülke bunların elinde olsaydı bu kışı nasıl geçirirdik bilmiyoruz. Bizim bu türlü bir kederimiz yok. İstanbul-Türkiye doğal gazın bir merkezi oluyor.

ENFLASYON TEK HANELİ SAYILARA İNECEK

İnşallah yılbaşından itibaren enflasyonu… Faizi devamlı indiriyor muyuz? İnşallah tek haneli sayılara inecek. Faiz zulmünden vatandaşımızı kurtaracağız, yatırımcıyı kurtaracağız. Her kesitten insanımızın gelir düzeyini yükselteceğiz.  7 ay var. Ana kademe, bayan kolları, gençler… Kapı kapıya dolaşmaya var mıyız? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, canlı olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, daima birlikte Türkiye olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir