Birlik ve Dayanışma Sendikası 3. şubesini açtı

ANKARA (İGFA) – Aile hekimliğinin birinci sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor. Aile doktorlar ve aile sıhhati çalışanlarının üyesi bulunduğu Birlik ve Dayanışma Sendikası 3. şubesini de faaliyete geçirerek aktiflik alanını genişletti.

3. Şubenin kurulması nedeniyle bir açıklama yapan Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Lideri Dr. Derya Mengücük “Birlik Dayanışma Sendikası büyüyor. Güçlenmeye devam ediyor. Sendikamızın 10. Yılını, 3. Şubesi ile coşku ve gururla karşılıyoruz.

3. Şube ile daha çok aile doktoru ve aile sıhhati çalışanı ebe ve hemşire arkadaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Dr. Derya Mengücük, 2010 yılında ülkemizde tümüyle uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği, Aile Sıhhati Merkezlerinin fiziki meseleleri yanında Aile Hekimliği uygulamasının dayandığı yönetmelik ve kanunlar, lokal yönetimlerce yapılan farklı yorumlar, standart olmayan keyfi uygulamalar, haksız tehdit ve yaptırımların pek çok mesleksel, hukuksal ve toplumsal sorunu beraberinde getirdiğini hatırlattı.

Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın bu haksızlık, hukuksuzluk ve zorlukların başka bir çaba gerektirdiği fikri ile 10 yıl evvel kurulduğunu anlatan Dr. Mengücük “Aile Hekimliğinin birinci sendikası olarak başladığımız yola en büyük sendikası olarak devam ediyoruz. Yaptığımız hareketler, iş bırakmalar, basın açıklamaları ve ayrıyeten meclis ve bakanlık görüşmeleri ile hak aramaya devam ederken geçen yıl aile doktorları ve aile sıhhati çalışanlarının hakkını savunmak için 550 dava kazanarak son 15 yılda Aile Hekimliğine bir nevi hukuksal damgamızı vurduk” diye konuştu.

CEZA YÖNETMELİĞİNİ İPTAL ETTİRDİK

İki yıl evvel Anayasa Mahkemesinde “Ceza Yönetmeliği”ni iptal ettiren sendika olarak 2024 yılında, 5 bin aile tabibi ve aile sıhhati çalışanı ile birlik ve dayanışmada buluşmayı hedeflediklerini anlatan Dr. Derya Mengücük, “Kimsenin haksızlık ve hukuksuzluk karşısında yalnız ve savunmasız kalmaması amacımızda 3. Şubemiz değerli bir adım olacaktır” dedi.

İLK GENEL HEYET 6 AY İÇİNDE

Merkezi Ankara olan yeni şube ile saha ziyaretleri ve örgütlenme çalışmalarının devam edeceğini anlatan Dr. Derya Mengücük’ün verdiği bilgiye nazaran, yeni şube 6 ay içinde birinci genel konseyini yapacak. Bu müddette katkı ve emeğini sunan 3. Şube kurucu Yönetim Kurulu meslektaşlarına teşekkür eden Dr. Derya Mengücük “Mesleki çabada birleşenlerin sendikası olarak dayanışma içinde çalışmaya ve gayrete devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir