Kayseri OSB Başkanı Yalçın dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Başkan Yalçın, “Türkiye’nin ihracatı 2024 yılı Ocak ayında, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3,5 artarak 19 milyar 991 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 22,0 azalarak 26 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Dış ticaret açığı, ocakta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 56,4 azalarak 6 milyar 227 milyon dolara düşmüştür. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise Ocak 2023’te yüzde 57,5 iken Ocak 2024’te yüzde 76,2’ye yükselmiştir. Ocak ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler, Almanya, ABD ve Irak olmuştur. Ocak ayında en fazla ithalat yaptığımız ülkeler ise Rusya Federasyonu, Çin ve Almanya’dır.” diye konuştu.

Kayseri’nin Ocak ayı ihracat-ithalat sayılarına ait de değerlendirmede bulunan Lider Mehmet Yalçın, “Kayseri’nin 2024 yılı Ocak ayında yapmış olduğu ihracat 287 milyon 566 bin dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu sayı 2023 yılı Ocak ayında 279 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. İhracatımızda yüzde 3’e yakın bir artış yaşandığı görülmektedir. İthalat sayımız ise Ocak 2024’te 87 milyon 978 bin dolar olmuştur. Ocak ayı ithalatımızı bir evvelki yılın tıpkı ayına oranla yaklaşık yüzde 20 düşüş göstermiştir. Ocak ayı datalarına baktığımızda Kayseri’nin ihracatının ithalatını karşılama oranı 3,2 kata ulaşmıştır.” tabirlerini kullandı.

Sektörler bazında ihracat ve ithalat oranlarına da değinen Lider Yalçın, “Ocak ayında kesimlere nazaran ihracatın hissesi; İmalat Sanayi dalı yüzde 93,0, Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık bölümü yüzde 5,0, Madencilik ve Taş Ocakçılığı bölümü yüzde 1,5 olarak gerçekleşmiştir. Ocak ayında kesimlere nazaran ithalatın hissesi sıralaması ise İmalat Sanayi dalı yüzde 75,6, Madencilik ve Taş Ocakçılığı bölümü yüzde 17,1, Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık bölümü yüzde 3,9 seviyelerinde gerçekleşmiştir.” halinde konuştu.

Başkan Mehmet Yalçın, “Küresel iktisatta yaşanan gelişmeler ve bölgesel istikrarsızlıklar iktisadımızı etkilemektedir. Türkiye’nin global üretim ve ticaretteki hissesini daha da yükseklere çıkarmak için çalışmaların devam etmesi gerekmektedir. Ülkemizin dış ticaret açığındaki gerileme, ekonomik istikrar ve sürdürülebilir büyüme için olumlu bir işaret olarak algılanmaktadır. Endüstriciler olarak, yüksek enflasyon ortamından bir an evvel çıkılması ve mali dengelerin sağlanmasını beklemekteyiz. Hülasa önümüzü görebilmek ve geleceğe ait projeksiyonlarımızı sağlıklı yapmak dileğindeyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek yönetimindeki iktisat bürokrasisinin sanayicilerin ve ihracatçıların taleplerinin karşılanması noktasında yardımlarını esirgemeyeceklerini biliyoruz. Sağlanacak takviyeler ve inancın tesiriyle Kayseri’nin 2024 yılı ihracatını 4 milyar doların üstüne çıkaracak gücü, heyecanı ve alt yapısı bulunmaktadır. Kayseri olarak gayemiz, ihracatımızın birkaç yıl içinde 5 milyar dolara çıkarmaktır.” dedi.

Başkan Yalçın, değerlendirmesinin sonunda, Türkiye’nin üretim ve ihracat gayelerine ulaşması için çabayla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir