Keşan’da İstiklal Marşı’nın kabulünün 103. yıldönümü töreni

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – 12 Mart İstiklâl Marşı’nın kabulünün 103.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dün Keşan’da gerçekleştirildi.

Keşan İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek program saat 14.00’te Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans ve Tiyatro Salonu’nda başlayan ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan merasime Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4.Mekanize Piyade Tugay Kumandanı Tuğgeneral Erhan Akgün, Keşan Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Lider adayı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, AK Parti Keşan İlçe Lideri Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, MHP Keşan İlçe Lideri Adnan İnan, İYİ Parti Keşan Belediye Lider Adayı Zafer Sarıkeçe, SP Keşan Belediye Lider Adayı Ahmet Köseler, Yeniden Refah Partisi Belediye Lider Adayı Selim Uyar, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yalçın, Keşan İlçe Ulusal Eğitim Müdürü İlhan Saz, okul müdürleri, öğrenciler, kurum amirleri ile vatandaşlar ve mahalle muhtarları katıldı.

Saygı Duruşu-İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Liseler ortası kompozisyon yarışında 1.olan Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi’nden Cansel Alparslan yapıtını okudu.

Ardından İlkokullarası İstiklal Marşı Okuma Yarışması’nda 1. olan Raşit Efendi İlkokul öğrencisi Feyza Demir ve Ortaokullarda İstiklal Marşı Okuma Yarışması’nda 1.olan Yenimuhacir Ortaokulu öğrencisi Birinciyim Derin Engin de İstiklal Marşı’nı okudu.

Eserlerin okunmasının akabinde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Celal Çetintaş, günün mana ve kıymetini belirten bir konuşma yaptı.

Çetintaş’ın konuşması şöyle; “İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Milli Marş” olaral kabul edilişinin 103. yıl dönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız. Türk ulusunun kendisini esir etmek isteyen güçlere karşı topyekün verdiği savaş ile ulusal benliğini kurtardığı ve bağımsızlığa olan tutkusunu destanlaştırdıği istiklal ınücadelemiz, ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mükemmel mısralarıyla ölümsüzleşmiştir. İstiklal Marşı; milletimizin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verdiği kurtuluş gayretinin sembolüdür. Şanlı Türk milletinin hiçbir dayatmaya asla boyun eğmeyeceğinin haykırışı olan İstiklal Marşı’mız; gerektiğinde milletimizin birlik ve beraberlik ile başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığının da göstergesidir. Bu yüzden hepimiz, İstiklal Marşı’mızı hem şiir hem de taşıdığı mana ile hoş biçimde öğrendiğimiz takdirde, vatanımızın, ecdadımız tarafından düşman elinden kurtarılarak, nasıl bağımsızlığına kavuşturulduğunu daha güzel anlar, vatanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevgi ve bağlılığımızı daha üst düzeylere çıkarmış oluruz.

İstiklal Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir,

İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize sahip çıkmaktır,

İstiklâ1 Marşı’nı vakur bir formda okumak, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır

Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır.

İstiklal Marşını anlayabilmek için, Mehmet Akif’i düzgün bilmek, onun bütün taraflarıyla şahsında topladığı, “milli çaba ruhunu” yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir.

İşte, Istiklal Marşı’mızda bizleri her okuduğumuzda tekrar heyecanlandırmakta, ulusal hislerimize tercüman olmaktadır. Bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı, Türk milletinin en buhranlı devirlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, 12 Mart 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ulusal marşımız olarak kabul edilmiştir.

MEHMET AKİF KİMDİR?

Milli bir şair, ülkü bir öğretmen, branşına hâkim bir veteriner, yürekli bir gazeteci, kurtuluş savaşında düzgün bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı bir siyasetçi, bir gönül insanı hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garipti o.

Hayata veda edeceği anda hocam kalk bir İstiklal Marşı daha yaz ki değerini anlasınlar diye haykıran talebesine “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen kutlu bir vatanperverdir o.

Mart 1921, Kurtuluş Savaşı’nın en Çetin günleri. 1. İnönü Savaşı’nı kazanmış, ayaklanmaların bir kısmını bastırmış, bir kısmı ile uğraşan Türkiye Büyük Millet Meclisi binasında büyük bir coşkuyla, alkış tufanı kopmaktaydı. Bunun nedeni de bu muvaffakiyetlerin ötesinde, Kurtuluş Savaşı’ ruhunun, bağımsızlık aşkının Mehmet Akifin dizeleri ile Meclis kürsüsünden okunmasıydı.

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir fakat.” dizeleri bu ülkede hala nefes alan tek bir kişi kalsa dahi, ülke için umut ışığının sönmediğini tabir etmektedir. Alçakların hayasızca istilasından her ferdinin göğsünü siper etmesi ile nasıl kurtulmuşsa, bundan sonra da birebir anlayışla hareket etmeye, temel kıymetlerinden aldığı güçle devam edecektir. Konuşmamın sonunda hem bu aziz destanı yazan ustayı, hem de yazdıran sayısız kahramanı rahmetle anarken, son kelamı yeniden üstadın dizelerine bırakıyorum.

Sahipsiz olan memleketin batması haktır,

Sen sahip olursan, bu vatan batmayacakfir.

Zulmü alkışlayamam, zâlimi asla sevemem;

Gelenin keyfi için, geçmişe kalkıp sövemem,

Biri ecdadıma saldırdı mı hatta boğarım…

— Boğamazsam

Hiç olmazsa yanımdan kovarım.

Üç buçuk soysuzun arkasında zağarlık yapamam,

Hele hak namma haksızlığa ölsem tapamam,

Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum,

Kesilir tahminen, ama çekmeye gelmez boynum

Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Ulu bayrak göklerden İstiklal Marşımız lisanlardan, vatan sevgisi iman dolu göğsümüzden silinmesin.

“Dalgalan sen de şafaklar üzere ey ulu hilâl!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin İstiklal “

Çetintaş’ın konuşmasının akabinde yarışlarda dereceye giren öğrencilere mükafatlarını takdimi ile merasim devam etti.

ÜÇÜNCÜLER

İlkokullararası İstiklal Marşı Okuma Yarışması’nda 3.olan Aden Koleji’nden Aysu Dinç’e mükafatını Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, Ortaokullar ortasında İstiklal Marşı Okuma Yarışması’nda 3. Olan Nevzat Kahraman Ortaokulu öğrencisi Tuna Yücel ile Liselerarası Kompozisyon Yarışması’nda 3.olan Keşan Fen Lisesi Öğrencisi Eslem Turan’a ödülleri Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu takdim etti.

İKİNCİLER

İlkokullar ortası İstiklal Marşı Okuma Müsabakası 2. Rasim Ergene İlkokulu öğrencisi Hikaye Vardarelli, Ortaokullar ortası İstiklal Marşı Okuma Müsabakası 2.Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu öğrencisi Ayça Akıncı ve Liselerarası Kompozisyon müsabakası 2.Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencisi Şebnem Aysima Yanbollu’ya mükafatlarını 4.Mekanize Piyade Tugay Kumandanı Tuğgeneral Erhan Akgün takdim etti.

BİRİNCİLER

İlkokullar ortası İstiklal Marşı Okuma Yarışı 1. Raşit Efendi İlkokulu öğrencisi Feyza Deniz, Ortaokullar ortası İstiklal Marşı Okuma Yarışı 1.Yemimuhacir Ortaokulu öğrencisi Birinciyim Derin Engin ve Liselerarası Kompozisyon yarışı 1. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Cansel Alparslan’a mükafatlarını Keşan kaymakamı Cemalettin Yılmaz takdim etti.

Ödül merasiminin akabinde merasim Keşan Ticaret ve Sanayi Odası MTAL öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Ateşi isimli oratoryonun sunumu ile sona erdi.

Oratoryo izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir