Srebrenitsa’da büyük acının 28’inci yılı

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te işlenen soykırımın kurbanları için dün başşehir Saraybosna ve Mostar’da anma merasimleri düzenlendi. Soykırımda öldürülen ve 28 yıl sonra kimlikleri tespit edilen 30 kişinin kalıntıları anıt mezarlığa gömüldü. Soykırımda katledilenlerin anısına Saraybosna’da mahallî saatle 12.00’de sirenler çaldı ve bir dakikalığına hürmet duruşunda bulunuldu.

ANMA MERASİMİ YAPILDI

Soykırımın 28’inci yılında, Bosna Savaşı’nda Birleşmiş Milletler askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasında da anma programı gerçekleştirildi. Programa Türkiye’den Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Milletvekili Refik İtina, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin de katıldı.

İNSANLIK TRAJEDİSİ

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, soykırımın yıldönümü için yaptığı açıklamada “Dünya ve BM, 28 yıl evvel Srebrenitsa halkını ortada bıraktı” halinde konuştu. Srebrenitsa’nın Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından 11 Temmuz 1995 tarihinde ele geçirmesinin akabinde bölgedeki Boşnaklar, BM bünyesinde misyon yapan Hollandalı askerlere sığınmış, lakin Hollandalı askerler Boşnakları Sırplara teslim etmişti. Sırp birlikler, başlattıkları 5 gün süren soykırımda 8 bin 372 Boşnak erkeği katletti, birçok bayan ve çocuğu da konutlarından sürgün etti. Sırp askerler, cesetleri toplu mezarlara gömdü. Bugüne kadar kimliği belirlenen 6 bin 721 soykırım kurbanı defnedildi.

ERDOĞAN: ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımı ile ilgili dün paylaştığı görüntü bildiride, “Bugün insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Srebrenitsa Soykırımı’nın yirmi sekizinci seneidevriyesidir. Bu matem günümüzde şehitlerimizin kederli ailelerine ve tüm Boşnak kardeşlerimize bir kere daha en içten taziyelerimi sunuyorum. Merhum Aliya’nın ‘Ne yaparsanız yapın ancak soykırımı unutmayın. Zira unutulan soykırım tekrarlanır’ sözündeki hikmeti ve acı gerçeği aklımızdan çıkarmıyoruz. Bir daha emsal vahşetler yaşamamak için Srebrenitsa’yı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir